RBI Poleca:

Strona główna forum
RBI
Forum Rodzimowierców Polskich
FAQ FAQ    Szukaj Szukaj    Użytkownicy Użytkownicy    Grupy Grupy    Zarejestruj Zarejestruj 
  Profil Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj Zaloguj 

Nowe posty
Zobacz swoje posty
Wątki bez odpowiedzi
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 00:06 
Znachor
Znachor

Cytuj:
W ogrodzie botanicznym w Łazienkach Królewskich w Warszawie jest górka, a na górce drzewka i ławeczka. I w tym miejscu przed wiekami było miejsce kultu naszych Przodków.
W piątek będę w Warszawie z klasą i być może uda mi się tam podskoczyć. Kurcze, nie wiecie jak bym mógł oddać jakis symboliczny hołd temu miejscu?

Choć tak cichy jak szept!

Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 15:03 
Przybysz
Przybysz

Niestety raczej nie oddasz zadnego holdu, bo na okres zimowy ogrod botaniczny jest zamkniety.

a po drugie holdu nie sklada sie miejscu, tylko Bogom, ktorym dane miejsce jest poświęcone

Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 15:27 
Znachor
Znachor

Przez oddanie hołdu właśnie miejscu, mógłbym uczcić wszystko, co ono sobą reprezentuje, czyli bogów, a także wszystkie pokolenia które tam sie zbierały. Takie jest moje zdanie.

Choć tak cichy jak szept!

PostNapisane: 3 sty 2007, o 20:07 
Zielarz
Zielarz

Ale mówimy o świętych miejscach sensu stricto , tj. takich gdzie oddawano cześć bogom i przodkom , czy w ogóle o pamiątkach przeszłości średniowiecznej ?
Bo jeśli chodzi o ośrodki kultowe to niewątpliwe są 3 : Płock /Ostrów Tumski/, Wyszogród, Radzikowo. W tym ostatnim jak pewnie niektórzy na tej liście wiedzą tradycja słowiańska znajdywała swoją kontynuację :)
Natomiast na tej liście wymieniane są grody nie będace ośrodkami kultowymi - Błonie , Jazdów, Bródno Str. Choć oczywiście są to szacowne pomniki przeszłości.
B.R.

Tytuł:
PostNapisane: 3 sty 2007, o 20:30 
Czarownik
Czarownik

szukając informacjo o tych miejscach znalazłam adnotacje ze był obecny tam kult pogański ( por. plany,odtworzona urbanizacja "miast" oraz znaleziska archeologiczne) i dlatego umieściłam ja na liście

I CANON

PostNapisane: 8 sty 2007, o 13:37 
Zielarz
Zielarz

Ale czy gród w Jazdowie do nich należy ?
Przecież powstał XI -XII w. i był w XIII w. jedną z rezydencji książęcych - tam zginął Siemowit I.Czyli musieli byc jego mieszkańcy przynajmniej oficjalnie chrześcijanami, książę nie mógł tolerowac innej sytuacji.
Lepiej nie dostrzegajmy w każdym grodzie wczesnośredniowiecznym świętego miejsca.

Tytuł:
PostNapisane: 8 sty 2007, o 16:46 
Czarownik
Czarownik

na szczęscie sie nie doszukuje bo to bym popadla w paranoje spisalam te miejsca min. z Archeologii Żywej

I CANON

Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2007, o 08:31 
Przybysz
Przybysz

W Sierpcu (płn.zach Mazowsze) jest coś takiego wmurowane w ścianę kościoła, który wg. przekazów został pobudowany w 1003 r. na miejscu "światyni" rodzimego kultu.
http://sierpc.com.pl/pokaz_zdjecie.php? ... width=1018
Poza tym w Sierpcu jest też niski kurhanik, zwany górą Kokoszką. Wg. jednego z lokalnych historyków-amatorów etymologia wskazywałaby na pochodzenie prasłowiańskie - miejsce związane z kultem płodności i być może związane z obchodami Kupalnocki.
Reasumując - kolejne swięte miejsce?

Tytuł:
PostNapisane: 1 lip 2010, o 23:30 
Przybysz
Przybysz

W Mławie w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej znajduje się posąg słowiańskiego bóstwa, wykopany jeszcze przed II wojną światową w jednej z okolicznych wsi, bodajże Szreńsku. Twarz pojedyncza, brodata. Broda w kolorze rudym. Ktoś puścił plotkę, iż składano przed nim ofiary z ludzi. Posążek stoi cały czas w głównej ekspozycji na pięterku. Zapraszam.

Tytuł:
PostNapisane: 1 lip 2010, o 23:36 
Czarownik
Czarownik

Bardzo ciekawa informacja Parthagasie. Czy miałbyś możliwość zrobienia jakiegoś zdjęcia tego posągu? Ewentualnie dostarczyć jakieś bardziej szczegółowe info np. jakie informacje zawarte są w opisie eksponatu?

a którym drogie były wieczne barwy."

Horytnica - Cedynia 972

Tytuł:
PostNapisane: 1 lip 2010, o 23:44 
Przybysz
Przybysz

Mówisz i masz
http://www.muzeum.mlawa.pl/?display=3

Jutro przejdę się osobiście i zbiorę wszystkie materiały na ten temat.
Niestety nie dałem rady - do tej pory walczę z projektami. Myślę, iż w następnym tygodniu uda mi się obfocić obiekt.

PostNapisane: 18 lut 2016, o 02:47 
Przybysz
Przybysz

Jak myślicie, kto spalił grodzisko na Bródnie ? To nigdy nie koronowany na króla Polski Kazimierz Odnowiciel, gdy szedł na Mazowsze. Zamordował też wszystkich obrońców.

PostNapisane: 18 lut 2016, o 03:10 
Przybysz
Przybysz

Jak myślicie, kto spalił grodzisko na Bródnie ? To nigdy nie koronowany na króla Polski Kazimierz Odnowiciel, gdy szedł na Mazowsze. Zamordował też wszystkich obrońców. Kiedyś do Mazowsza należała obecna miejscowość Przeżdziecko-Jachy.Tam była świątynia z kamieni, ale do dzisiaj nie ma po niej śladu. Niedaleko jest też wieś Święck-Strumiany, gdzie jest grodzisko. Napadnięte przez wojska K.O. w 1052 roku i częściowo spalone, póżniej wykorzystane jako gród kasztelański i należące do biskupów płockich. To było jedno z najważniejszych grodzisk Mazowsza, bo należało do brata ostatniego komesa Mazowsza Miecława. Nazywało się wtedy Wronie Gniazdo.

PostNapisane: 29 mar 2016, o 11:52 
Czarownik
Czarownik

sieciech napisał(a):
Proponuje w tym wątku zbierać namiary(równiez internetowe) dotyczące świętych miejsc na mazowszu. Oczywiście chodzi mi o świętości rodzimowiercze(uroczyska, żalniki, grody, gaje itp.).

Przykład mazowieckiego uroczyska, z którym jest związana legenda o Królu Wężów, czyli postaci niechrześcijańskiej:
https://www.facebook.com/uroczysko.cich ... =3&theater
Uroczysko Cichowąż znajduje się raptem pięć kilometrów od obecnych granic administracyjnych Warszawy.

Tuż koło tego uroczyska znajduje się Mogilny Mostek nad Wilczą Strugą, przy którym do dziś turyści na stertę zrzucają gałęzie, czyli w XXI wieku żywy pozostaje zwyczaj pochodzenia przedchrześcijańskiego, a w tym konkretnym miejscu praktykowany co najmniej od wieku XIX. Jest to wspomnienie bestialskiego mordu, który miał tam miejsce. Dawniej na wiosnę stertę gałęzi podpalano, obecnie ze względu na przepisy Kampinoskiego Parku Narodowego byłoby to nielegalne. Tego typu praktyki miały dawniej miejsce na Słowiańszczyźnie w miejscach zbrodni i samobójstw, ale nie jest znany mi drugi taki przypadek, żeby to wciąż trwało.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2