RBI Poleca:


Strona główna forum
RBI
Forum Rodzimowierców Polskich
FAQ FAQ    Szukaj Szukaj    Użytkownicy Użytkownicy    Grupy Grupy    Zarejestruj Zarejestruj 
  Profil Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj Zaloguj 


Nowe posty
Zobacz swoje posty
Wątki bez odpowiedzi
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 cze 2014, o 00:03 
Offline
Wróż
Wróż
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 wrz 2008, o 00:39
Posty: 1056
Lokalizacja: Z okolic góry Ślęży
"Fragment meteorytu odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie wewnątrz pozostałości szałasu sprzed ponad 9 tysięcy lat w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim http://www.openstreetmap.org/node/41285 ... 30/14.3731

Jest to naturalny fragment meteorytu pirytowego o kształcie walcowatym z mocno porowatą, pofałdowaną powierzchnią boczną. Ma wysokość 8 cm, szerokość przy podstawie 5,3 cm i przy wierzchołku 3,5 cm.

„Meteoryt przyniesiono do szałasu jako przedmiot szczególny, bo pochodzący z +innego świata+, z czego musiał zdawać sobie sprawę ówczesny człowiek, doskonale znający się na kamiennych surowcach. Rzecz stała się obiektem wierzeń, a może nawet rekwizytem szamańskiej magii” – powiedział PAP prof. Tadeusz Galiński z IAE PAN, kierownik badań. Zdaniem odkrywcy archeologia nie notowała dotąd podobnych znalezisk.

Według profesora znaleziony fragment jest nadspodziewanie ciężki. „Dodatkowo jego kształt w profilu bocznym nasuwa różne skojarzenia – zapewne znalazca sprzed tysiącleci dopatrywał się w nim kształtów z tajemniczego świata duchów – dodał naukowiec.

Niezwykłemu znalezisku towarzyszyły liczne narzędzia wykonane z krzemieni, drewna, kości i poroża oraz bogata grupa przedmiotów związanych z kulturą duchową – amulet, kościane ostrze włóczni z rytym ornamentem oraz tzw. laska magiczna z poroża zdobiona motywami geometrycznymi.

Obok pozostałości po szałasie żerdziowym, w którym znajdował się meteoryt, archeolodzy odkryli drugą, niemal identyczną konstrukcję. W obu z nich, odkopanych w warstwie torfu w centralnej części, zachowały się ślady po paleniskach.

Wykopaliska w Bolkowie trwają od kilku lat. Odkrycia meteorytu dokonano podczas zeszłorocznych prac, jednak dopiero teraz, dzięki zastosowaniu specjalistycznych analiz, udało się ustalić badaczom pochodzenie nietypowego przedmiotu.

Badania wykopaliskowe prowadzone są przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Jest to program badawczy, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki"

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... s-lat.html

_________________
https://myspace.com/sztylet


Ostatnio edytowano 14 cze 2014, o 17:22 przez Sztylet, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2014, o 21:55 
Offline
Czarownik
Czarownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2009, o 21:02
Posty: 3094
Lokalizacja: Warszawa
Według mnie zdanie: "Meteoryt przyniesiono do szałasu jako przedmiot szczególny, bo pochodzący z +innego świata+, z czego musiał zdawać sobie sprawę ówczesny człowiek, doskonale znający się na kamiennych surowcach" jest wyraźną nadinterpretacją. Jedno co pewne, to to, że kamień ten był uznawany za niezwykły, a reszta to fantazjowanie. Jeśli np. ówczesny człowiek nie widział upadku tego obiektu z nieba, a jedynie go znalazł podczas wędrówki, to skąd założenie, że zdaniem tego człowieka jest to przedmiot "z innego świata"? Archeolodzy nie powinni się za bardzo zajmować interpretacją, bardziej opisywaniem suchych faktów. Chociaż rozumiem, że pokusa do tłumaczenia sobie różnych przypadków i dzielenia się "osiągami" w tej dziedzinie, jest trudna do odparcia.

_________________
⚫☽⚪☾⚫


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2014, o 16:22 
Offline
Wróż
Wróż
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 wrz 2008, o 00:39
Posty: 1056
Lokalizacja: Z okolic góry Ślęży
Zgadzam się z tobą Trygławic co do tego że jest nadinterpretacją archeologa twierdzenie o tym że ówczesny człowiek wiedział że kamień jest z "innego świata". Po prostu kamień się wyróżniał wśród innych, a przecież człowiek wtedy nie znał wszystkich kamieni na swojej ziemi, żeby stwierdzić że jest on z "innego świata".

Jeszcze trochę informacji na temat badań w Bolkowie prowadzonych przez IAiE PAN w ramach projektu "Społeczeństwa łowiecko-zbierackie wczesnego mezolitu w rejonie dolnej Odry".

"Celem projektu jest rozpoznanie najstarszego osadnictwa mezolitycznego w zachodniej części Pomorza. Punktem wyjścia stały się niezwykle obiecujące wyniki badań wykopaliskowych przeprowadzonych w 2010 r na stanowisku w Bolkowie nad jeziorem Świdwie, gdzie odkryty został m. in. pierwszy na ziemiach polskich łuk myśliwski z epoki mezolitu. Projekt zakłada kontynuację wykopalisk. W sezonie 2012 odkryte zostały pod warstwą torfu na głębokości 0,8-1,2 m pozostałości dwóch obozowisk łowieckich datowanych na okres preborealny (około 9400-9200 BP). W każdym z nich występowały zachowane resztki sosnowych żerdzi po budowlach mieszkalnych typu szałasowego, paleniska usytuowane na specjalnie usypanych kopczykach piasku, liczne wyroby krzemienne - w tym narzędzia reprezentowane przez drapacze, rylce i zbrojniki; narzędzia i inne przedmioty wykonane z surowców organicznych: z drewna, z kości i poroża – w tym fragmenty łuków myśliwskich i strzał, oraz ostrza i harpuny. Wyjątkową grupą znalezisk są zabytki związane z kulturą duchową mieszkańców obozowisk: drewniane maski zwierzęce i figurka ryby, zdobione ornamentem rytym przedmioty rogowe i kościane, wisiorek wykonany z małej buły krzemiennej oraz kamienna statuetka. Niektóre z tych znalezisk mają charakter bezprecedensowy w dotychczasowych badaniach mezolitu europejskiego. Z wykopów wydobyty został ponadto bogaty materiał paleozoologiczny i paleobotaniczny w postaci szczątek różnych zwierząt leśnych i ryb oraz drzew i roślin"

Na podstawie oraz zdjęcia tutaj: http://www.iaepan.edu.pl/a/index.php?op ... 13&lang=pl

_________________
https://myspace.com/sztylet


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2014, o 17:05 
Offline
Wróż
Wróż
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 wrz 2008, o 00:39
Posty: 1056
Lokalizacja: Z okolic góry Ślęży
"Ostrze wykonane z drewna cisowego sprzed 9 tys. lat odkryli w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie.

"Zabytek spoczywał pod warstwą torfu i żółtego piasku na głębokości 1,6 m na dnie dawnego jeziora. Z tego rejonu znamy obozowiska z epoki mezolitu (IX–VII tysiąclecia p.n.e.)" – wyjaśnił PAP prof. Tadeusz Galiński z IAE PAN, odkrywca i kierownik badań.

Ostrze ma długość 21 cm i średnicę 1,5 cm. Zdaniem archeologa jest to pierwsze tego typu znalezisko z tego okresu z obszaru Europy. Zabytki drewniane wyjątkowo rzadko zachowują się dobrym stanie, zwłaszcza te z tak odległych czasów.

"Dopiero szczegółowa analiza pokaże, czy ostrze wykorzystywane było jako broń, czy raczej wiązało się z magią. Cis od najdawniejszych czasów ma w kulturze europejskiej ścisły związek ze sferą wierzeń i magii" – dodał prof. Galiński.

Ostrze znaleziono w bliskim sąsiedztwie bardzo bogatych pozostałości osadniczych: dwóch szałasów żerdziowych i licznych wyrobów krzemiennych i kamiennych, w tym grotów strzał łuku.

Zabytek poddawany jest obecnie analizie mikroskopowej. Po niezbędnej konserwacji trafi wraz z innymi artefaktami z wykopalisk w Bolkowie do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie"

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... odnim.html
http://naukawpolsce.pap.pl/Data/Thumbs/ ... 688259.jpg

_________________
https://myspace.com/sztylet


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 16:53 
Offline
Wróż
Wróż
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 wrz 2008, o 00:39
Posty: 1056
Lokalizacja: Z okolic góry Ślęży
Kolejne ślady świadczące o praktykowaniu obrzędów przed 9 tysiącami lat w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie.

Badacze znaleźli pozostałości po dwóch konstrukcjach wykonanych z tyczek sosnowych i osikowych, pierwotnie wznoszących się na wysokość półtora metra. Wewnątrz obu z nich zakopane były pojedyncze zawiniątka złożone z kawałków drewna sosnowego i brzozowego, wiechci trawy – kostrzewy owczej oraz fragmentów kości zwierząt leśnych. Naukowcy wiążą odkrycie ze światem wierzeń.

– Znaleziska te stanowią bardzo wymowny, bezpośredni dowód na to, że wierzenia i obrzędowość społeczeństw mezolitycznych były nierozerwalnie związane ze światem zwierząt i roślin, od których zależał ich byt ekonomiczny. Zawiniątka zawierały najważniejsze elementy ówczesnego środowiska przyrodniczego – mówi PAP prof. Tadeusz Galiński, kierownik badań.

Uwagę naukowców bardziej przykuło inne znalezisko. Obok konstrukcji wykonanych z tyczek sosnowych i osikowych badacze natknęli się na siedem ostrzy cisowych wbitych w podłoże na charakterystycznym planie. Zdaniem prof. Galińskiego może on odzwierciedlać fragment gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy – tzw. Wielki Wóz.

– Astronomiczny charakter odkrycia potęguje fakt obecności na terenie obozowiska w Bolkowie fragmentów meteorytów kamiennych. Oba znaleziska wydają się być potwierdzeniem hipotezy, że szamani w społecznościach mezolitycznych – bo ze śladami ich działalności mamy tu niewątpliwie do czynienia – byli w sposób naturalny zapatrzeni również w gwieździste niebo postrzegane jako szczególny element otaczającego ich świata przyrody – przekonuje naukowiec.

Wykopaliska odbyły się w lipcu i sierpniu przy wsparciu kierownictwa Rezerwatu Przyrody „Świdwie”.

Na podstawie: http://archeowiesci.pl/2014/09/23/odkry ... kim-wozem/

Plan rozmieszczenia cisowych ostrzy. Rys. T. Galiński
http://archeowiesci.pl/wp-content/uploa ... C3%B3w.jpg

_________________
https://myspace.com/sztylet


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2016, o 23:14 
Offline
Wróż
Wróż
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 wrz 2008, o 00:39
Posty: 1056
Lokalizacja: Z okolic góry Ślęży
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... lkowa.html

_________________
https://myspace.com/sztylet


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL