RBI Poleca:

Strona główna forum
RBI
Forum Rodzimowierców Polskich
FAQ FAQ    Szukaj Szukaj    Użytkownicy Użytkownicy    Grupy Grupy    Zarejestruj Zarejestruj 
  Profil Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj Zaloguj 

Nowe posty
Zobacz swoje posty
Wątki bez odpowiedzi
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lut 2008, o 18:12 
Zaklinacz
Zaklinacz

Dyskusja o ksiazce "Nowy szamanizm"

Dyskusja o ksiazce "Nowy szamanizm" Wojciecha Jozwiaka - w Klubie Gnosis, wtorek 4 marca, godz. 18.00 (punktualnie!)
Warszawa, ul. Marszałkowska 19, rog Oleandrow.

Tytuł:
PostNapisane: 3 mar 2008, o 17:09 
Czarownik
Czarownik

Przyznaję, że wiele tekstów Jóźwiaka o Słowiańszczyźnie było dla mnie bardzo ciekawe i inspirujące. Cieszę się, że ukazała się ta książka mimo iż przemyślenia te były znane wcześniej z internetu. Na stronie Taraki też zostały już zebrane w kupę i można je sobie poczytać za darmo (ja jestem jednak staroświecki i wolę tradycyjny, twardy, pachnący klejem kawał papieru):
http://www.taraka.pl/index.php?id=_nowy-szamanizm.htm
Książka i spotkanie na jej temat myślę, że o tyle ważne, że wiele pojawiających się tam istotnych uwag na temat wierzeń Słowian, czy rodzimowierstwa nie zostało dotąd należycie przedyskutowanych.

Tytuł:
PostNapisane: 4 mar 2008, o 23:41 
Czarownik
Czarownik

Wróciłem właśnie ze spotkania z Jóźwiakiem. Frekwencja dopisała na tyle, że już na 15 minut przed spotkaniem nie było wolnych miejsc. Musiałem sam wyciągnąć sobie składane krzesełko z sąsiedniego pokoju, bo organizatorzy w ogóle nie pomyśleli by coś w tej sytuacji zrobić, i skitrałem się w przejściu. Jóźwiak podkreślił w zapowiedzi, że dyskusja ma zacząć się punkt 18-a, dlatego wszyscy pojawili się na czas... prócz samego Jóźwiaka, który spóźnił się kwadrans.

Prawdziwa muka to jednak była dopiero kiedy Jóźwiak powiedział, że przyszedł poprowadzić dyskusję o wnioskach płynących z jego książki, a wszyscy na to zrobili krowie oczy. Nie wiem skąd ci ludzie czerpali informacje ale na jakieś 35 obecnych osób 30 myślało, że to ma być promocja połączona ze sprzedażą i treści książki nie znali wcale. Siłą rzeczy trudno było poprowadzić konstruktywną dyskusję z tak poślednią publicznością.

Odniosłem wrażenie, że jako jeden z niewielu wiem o co w ogóle Jóźwiakowi chodzi. I w swojej książce, i podczas spotkania mówił o tym, że New Age się skończył i nie chce być z nim kojarzony, że od niedawna fascynuje go tradycja słowiańska, że szczególnie ceni sobie naszą tradycję i korzenie i że chce kontynuować "nowy szamanizm" w tym właśnie kierunku. Wiele osób miało jednak zupełnie inny pogląd, często mocno nawiązujący właśnie do tego skrytykowanego, zgniłego New Age. W wyniku tego zamiast dyskusji wysłuchałem eklektycznego bełkotu gości, którzy zaczynali swoje wypowiedzi od "Ja Pana książki nie czytałem, ale...".

Jóźwiak chyba nie trafia ze swoim przesłaniem w odbiorców. Ci, którzy go znali wcześniej kojarzą go raczej z inną działalnością niż rodzimowierstwo i raczej nie przyjmują do wiadomości, że Jóźwiak chce teraz podążać w tym kierunku. Dlatego reagują na jego poglądy z pewnym niedowierzaniem. Z kolei rodzimowiercy nadal próbują go podpiąć pod New Age i nie chcą zapoznać się z tym, co ma do powiedzenia. I tak oto słowa Jóźwiaka trafiają w pustkę.

Tytuł:
PostNapisane: 5 mar 2008, o 12:34 
Guślarz
Guślarz

To dosyć ciekawe.
Podczas programu w TVP Kultura Józwiak tylko coś bąknął na temat słowiańszczyzny w kontekście łaznia/bania a sweatlodge.
Odniosłem wrażenie że wręcz rozpaczliwie próbowano się odciąć od kwestii religijnych. Z wiadomych względów przodował w tym Terlikowski lecz o dziwo Józwiak i Palusiński potakiwali i potwierdzali to.

A tutaj taka zmiana. Z czego to wynika? Czy tylko jest to kwestia odbiorcy i postanowił w mediach jakby nie patrzeć ogólnopolskich wypaść w sposób bardziej neutralny i stonowany?
Nie to żebym mu wmawiał "neopogaństwo" czy "rodzimowierstwo" ale najpierw np składa ofiary duchom czy ogniowi a następnie twierdzi że to nic wspólnego z wiarą nie ma. Trochę to niepoważne.

Mężom przystoi w milczeniu się zbroić..."

Tytuł:
PostNapisane: 5 mar 2008, o 13:17 
Czarownik
Czarownik

redar napisał(a):
Z wiadomych względów przodował w tym Terlikowski lecz o dziwo Józwiak i Palusiński potakiwali i potwierdzali to.

Nie ma w tym nic dziwnego jeśli zna się środowisko, w którym się Jóźwiak obraca. Można by ich określić jako intelektualistów-kontestatorów duchowości chrześcijańskiej. Od tego do rodzimowierstwa jeszcze droga dosyć długa. Z nich wszystkich Jóźwiak próbuje postawić pierwszy krok w tym kierunku (co jest po części wyłamywaniem się z tego środowiska), co nie oznacza, że jego otoczenie też podąża w tym kierunku.
redar napisał(a):
A tutaj taka zmiana. Z czego to wynika? Czy tylko jest to kwestia odbiorcy i postanowił w mediach jakby nie patrzeć ogólnopolskich wypaść w sposób bardziej neutralny i stonowany?
Nie to żebym mu wmawiał "neopogaństwo" czy "rodzimowierstwo" ale najpierw np składa ofiary duchom czy ogniowi a następnie twierdzi że to nic wspólnego z wiarą nie ma. Trochę to niepoważne.

Jóźwiak nie mówi, że stał się rodzimowiercą ani, że od teraz zaczyna odprawiać obrzędy religijne. Zmiany pod tym względem więc nie ma. Jóźwiak stwierdza jednak za to, że zgadza się z niektórymi trendami rodzimowierczymi i próbuje znaleźć dla tego co robi jakieś uzasadnienie na gruncie rodzimym.

Tytuł:
PostNapisane: 5 mar 2008, o 13:23 
Guślarz
Guślarz

No tak, ale przecież podczas każdego swojego działania "szamańskiego" odbywa tego typu rytuały o których pisałem więc nie podchodzi do technik w sposób czysto "praktyczny".

Tytuł:
PostNapisane: 5 mar 2008, o 13:39 
Czarownik
Czarownik

Niestety nie kojarzę, gdzie opisywałeś "tego typu rytuały" więc trudno mi podjąć polemikę.
W kwestii tego, czy jego podejście jest czysto praktyczne, czy też nie - pewnie to zależy od postawionego celu. A Jóźwiak, jak wiadomo, wybrał kierunek bez celu. Można więc postawić sobie za cel czystą praktykę, a można i nie.

Tytuł:
PostNapisane: 5 mar 2008, o 14:23 
Guślarz
Guślarz

Nie zrozumieliśmy się.
Chodzi mi o tego typu działania:

Cytuj:
Niezwykłe miejsce! Ja, kiedy zaraz po przyjechaniu odszedłem w las, powiedziałem sobie (a potem ogłosiłem pozostałym): tu są gnomy i trolle! Z ta rewelacją coś trzeba było zrobić, więc następnego ranka kupiłem miód i złożyłem gnomom i trollom ofiarę z miodu. Tak, z miodu, a wcześniej, podczas palenia ognia do szałasu potu, z cukru: masło ani tym bardziej dżem nie pasowały

stąd
http://druid.taraka.pl/index.php?id=tygo_15.htm
i jeszcze np
http://www.taraka.pl/index.php?id=siwalancko.htm

opisywane przez samego Józwiaka.

Jak dla mnie to są działania typowo religijno-rytualne...

PostNapisane: 1 gru 2014, o 11:05 
Czarownik
Czarownik

trochę w temacie

na fejsbukowym portalu historycy.org

historycy.org napisał(a):
A teraz coś co robimy pierwszy raz- zaprezentujemy jak wyglada pseudonauka- Lingwistyka domowa. Nie ma tu genetyki ludowej ktora tez stanowi dosc ciekawe zjawisko Oczywiscie strona jest Polska a więc mamy przerobke germanow na slowian podparta autorytetem tak, tak XVIII wiecznego historyka(nowsi się nie znaja). Milej zabawy www.taraka.pl/krolowie_herulow_i_wandalow